Adress: Abdi İpekçi Caddesi No:6-8 Ünsal Apt. Daire:10 Nişantaşı, Şişli/İSTANBUL

E-mail: bilgi@dralicetinkaya.com

Phone: (0532) 663 43 60 

PRP nedir?

Plateletten Zengin Plazma (PRP) Terapisi, cildinizi yenilemek için kendi kanınızın bileşenlerini kullanan bir prosedürdür. Bir tüpe alınan kanınız santrifüj işleminden sonra trombositten zengin hücreler ayrıştırılıp ihtiyacınız olan bölgelere verilir.


Kan, esas olarak plazma adı verilen bir sıvıdan oluşur ve kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositleri içerir. Trombositler kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynarlar, ancak aynı zamanda hasarlı dokuların onarım ve yenilenmesini sağlayan ‘’büyüme faktörleri’’ adı verilen yüzlerce protein içerirler. Büyüme faktörleri, doktorlar tarafından yaraları iyileştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. PRP ile kanınızda normalde bulunandan daha fazla sayıda trombositi elde ederiz. Böylelikle iyileştirmek veya yenilemek istediğimiz doku için, dolaşımla taşınabilecek olandan çok daha fazla trombosit elde edebiliriz. PRP’de trombosit ve büyüme faktörleri normal plazmadan 5-10 kat daha zengin olabilir.


PRP’yi hazırlamak için yeterli miktarda kanınızı alacağız. Muayenehanemizde santrifüj cihazı kullanarak diğer kan hücrelerinden trombositleri ayırarak, bu içeriği mikro enjeksiyonlarla cildinize uygulayacağız.

prp

PRP Hangi Sorunları Çözer?

PRP, kırışıklıklar, mimiklerden kaynaklanan ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerine yardımcı olabilir ve tedavi edilen cildin kalitesinde genel bir iyileşme sağlayabilir. PRP’nin hasarlı skar dokusunu onarmaya yardımcı olduğu bilinmektedir, bu da akne izlerinin görünümünü azaltmada etkili olabileceği ve ciltte daha pürüzsüz bir doku elde etmek için lazer tedavileriyle birlikte çok iyi çalışabileceği anlamına gelir.

PRP, yüzdeki çok çeşitli sorunlu bölgelere enjekte edilebilir:

º Yanaklar
º Alın
º Dudak hatları
º Gülümseme hatları
º Gözlerin altına
º Sivilce izleri

PRP Neden Bu Kadar Etkilidir?

Birkaç seans PRP tedavisinden sonra, ince çizgilerde ve cildin genel kalitesinde iyileşmeler göreceksiniz. Vücudunuz PRP tedavinize yanıt verirken, hücresel düzeyde kendini yeniden inşa edecek; taze ve yeni cilt hücreleri oluşacak, dokularınıza giden kan akışı iyileşecek ve yüzdeki kolajen ve elastin depoları daha güçlü ve çok daha sağlam olacaktır. Bu geçici bir nemlendirme etkisi değildir – cildiniz gerçekten her zamankinden daha sağlıklı ve güçlü olacaktır.

PRP Protokolü Nedir?

PRP hasta güvenliği göz önünde bulundurularak yapılır. PRP, mutlaka bir doktor tarafından uygulanmalıdır. Tedavinin ilk aşamasında yüzünüze topikal uyuşturucu bir krem sürülerek yaklaşık 15-20 dakika süreyle yüzünüzün uyuşması beklenecektir. Bu sırada yeterli miktarda kan alınacaktır. Alınan kan trombositleri izole etmek için santrifüjlenir ve ardından ortaya çıkan plazmanın trombositten zengin kısmı, çok ince bir iğne kullanılarak yüze enjekte edilir.

PRP tedavimden sonra ne bekleyebilirim?

Tedaviden hemen sonra hafif bir kızarıklık, hafif şişlik ve bazen bölgesel morarma bekleyebilirsiniz. Bu durumların iyileşme süresi birkaç saatten birkaç güne kadar değişebilir. Cerrahi bir prosedürle karşılaştırıldığında, istirahate neredeyse hiç ihtiyaç yoktur. Bazen uygulama sonrası işlemin bir parçası olarak belirli cilt bakım ürünlerini kullanmanızı önerebiliriz.

Ne sıklıkla PRP Tedavisi yaptırmalıyım?

Tedavi sıklığı cilt durumunuza, yaşam tarzınıza ve beklentilerinize bağlı olarak değişebilir. Genellikle 4-6 uygulama, 3 ila 4 hafta arayla planlanır. Sonuçların etkinliğini arttırmak için 6 ayda bir ek uygulamalarla görünümünüzü koruyabilirsiniz.

Sonuçları ne zaman göreceksiniz?

PRP ile cilt gençleştirme terapisinin amacı, cilt tonunu ve dokusunu iyileştirmek, cildi sıkılaştırmak, çizgileri ve gözenekleri yumuşatmaktır. Sonuçlar tedavi seansından bir-iki hafta sonra ortaya çıkmaya başlar ve zamanla iyileşme devam eder.


PRP ile yüz gençleştirmenin faydalarını tedaviden yaklaşık bir-iki hafta sonra görmeyi bekleyebilirsiniz. Sonuçlar yavaş yavaş ortaya çıkar. Yenileme süreci işlemden sonra bir aya kadar devam edebileceğinden cilt iyileşmeye devam edecektir. En iyi sonuçları elde etmek için üç-dört hafta arayla üç ila dört seans öneririz.


Tedavi sonuçları vücudunuzun metabolizmasına bağlı olarak değişir. Ek uygulamalar da sonuçları koruyacaktır.

Aesthetic and Plastic Surgery Specialist Op. Dr. Ali Cetinkaya Make an Appointment
When you fill out the form below, you will be called by our clinic to make an appointment on the date that suits you.
Send