die Anschrift: Abdi İpekçi Caddesi No:6-8 Ünsal Apt. Daire:10 Nişantaşı, Şişli/İSTANBUL

Email: bilgi@dralicetinkaya.com

Telefon: (0532) 663 43 60 

Kulak Estetiği Ameliyatı

Kulağımız işitme ve denge açısından önemli görevlere sahip olsa da, görünüm olarak da sosyal hayatımızı etkileyebilmektedir. Çıkıntılı, şekli bozuk veya orantısız kulaklar, benlik saygınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Kulak estetiği ameliyatı (otoplasti) ile amaçlanan, gelişmemiş kulak kıvrım hatlarını oluşturmak, kulağı ayrılmış olduğu saçlı deri bölgesine bölgesine yaklaştırmaktır.

Kulak Şekillendirmenin Faydaları

Otoplasti, kulaklarınızın görünümünü ve yüzünüze olan uyumunu iyileştirebilir. Kulak ameliyatının yaygın nedenleri şunlardır:

º Büyük kulakların boyutunu küçültme
º Bir veya iki taraftan çıkıntı yapan kulakları düzeltmek
º Önceki kulak ameliyatından istenmeyen sonuçları düzeltmek
º Doğum kusurunun veya yaralanmanın neden olduğu şekli bozulmuş kulakları yeniden şekillendirmek
º Benlik saygısını geliştirmek

kepce-kulak

Kulak Cerrahisi Adaylığı

Otoplasti, nitelikli yetişkinler ve çocuklara rahatlıkla uygulanabilen bir operasyondur. Kulak gelişimi 4-5 yaşına kadar tamamlandığı için, bu yaş sonrasında yapılan operasyon kulak gelişimini etkilemez. Çocuklarda önerilen işlem zamanı, psikoloijk olarak kötü etkilenmemeleri açısından okul öncesi dönemdir. Bu prosedür için iyi bir aday olan çocukların aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

º Genel sağlık durumu iyi
º Beş yaşın üzerinde veya sabit kıkırdağa sahip
º Çözülmemiş kronik kulak enfeksiyonu sorunu olmayan
º Yönergeleri takip etmede iyi

Yetişkinler ayrıca kulaklarının şekli veya boyutundan memnun olmadıklarında kulak ameliyatı olmayı seçerler. Otoplasti için iyi aday olan yetişkinler:

º Genel sağlık durumu iyi
º Vücudun iyileşme sürecine müdahale eden tıbbi rahatsızlıkları olmayan
º Sigara içmeyenler
º Tedavi hedeflerini açıkça tanımlayabilenler

Kulak Ameliyatı Prosedürü

Otoplasti prosedürü hastanın yaşına ve hedeflerine uyacak şekilde özelleştirilir. Farklı sonuçlar elde etmek için birden fazla teknik kullanılabilir. Çoğunlukla kulağın arkasına bir kesi yapılır. Kıkırdak açığa çıktığında yeniden şekillendirilebilir. Gerekirse bir parça kıkırdak çıkarılabilir. Sütürler, kulakların yeni şeklini veya konumunu sabitler.

Çocuk hastalarımızda genel anestezi ile işlem yapmayı tercih ederken, yetişkinlerde lokal anestezi veya sedasyon seçenekleri ile işlemimizi yapmayı tercih etmekteyiz. Ameliyat ortalama olarak 1-2 saat sürer. Yetişkinlerin çoğu ameliyatla aynı gün eve gidebilirken, çocuklar genellikle gece boyunca gözlem için hastanede tutulur.

Kulak Ameliyatı İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası ayrıntılı ve size özel talimatlar alacaksınız. Genellikle ameliyattan sonra başınıza ve kulaklarınıza birkaç gün bandaj takmanız gerekecektir. İyileşmenin bir sonraki aşaması, üç hafta boyunca günde 24 saat özel bir kafa bandı takmayı içerir. Sonraki üç hafta boyunca, kafa bandı gece takılmalıdır. Çoğu durumda dikişlerin alınmasına gerek yoktur.

İşten veya okuldan yaklaşık bir hafta izin almayı planlamalısınız. Kesi yerlerini travmadan korumak için genel önlemler almanız gerekecektir. Çocukların kulak travmasının devam etmemesi için özel gözlem ve bakıma ihtiyaçları vardır. Ek olarak, ameliyattan sonraki ilk üç hafta yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Pansumanlarınız çıkarıldıktan hemen sonra sonuçlarınız görülecektir. Kesiler, kulağın arkasından veya kulağın doğal bir kıvrımından stratejik olarak yapıldığından, izler tipik olarak minimum düzeyde görülebilir.

Facharzt für Ästhetische und Plastische Chirurgie Op. Dr. Ali Çetinkaya Einen Termin machen
Wenn Sie das untenstehende Formular ausfüllen, werden Sie von unserer Klinik angerufen, um einen Termin an dem für Sie passenden Datum zu vereinbaren.
Senden