BOTOKS

Botoks nedir?

Botoks, botulinum toksini olarak bilinen nöromodülatörden oluşan, enjekte edilebilir bir tedavidir. Botokstaki bu bileşen, kas kasılmalarını tetikleyen sinir sinyallerini bloke ederek, kırışıklıkların oluşmasını engeller. Botoks enjeksiyonu ile yüz kaslarının gevşemesi sağlanır. Bu gevşeme kırışıklıkların görünümünü hafifletirken daha da kötüleşmesini engeller. Botoks çoğunlukla alın, kaş arası, kaz ayakları için uygulansa da boyun, ağız çevresi gibi bölgelerin kırışıklıklarını azaltmak için de kullanılır.

Botoks Yüzde Hangi Alanlara Uygulanır?

Alın Çizgisi Botoksu: Alın bölgesi yüzümüz üst üçte birini oluşturan alandır. Botoks enjeksiyonuyla alın bölgesinde bulunan enine çizgi ve kırışıklıkların tedavisi yapılabilir.


Kaz Ayakları Botoksu:
Gözümüzün yan tarafında ışınsal şekilde meydana gelen çizgi ve kırışıklıklara kaz ayağı kırışıklıkları denilir. Botoks ile bu bölgede oluşan kırışıklıklarda iyileşme sağlanabilir.

ali-botoks

Kaş Kaldırma Botoksu: Kaşlar yüz ifadesinde, gözlerimizin canlı duruşu ve cazibe oluşturmasında önemli bir yere sahiptir. Göz çevresi ve alın bölgelerine yapılan kombine botoks ile arzulanan kaş yüksekliği ve şekli elde edilebilir.


Kaş Arası Botoksu:
Kaş çatmamıza neden olan hareketlerin tekrarlayan bir sürece girmesi sonrasında, kaş arasında çizgi ya da çukur şeklinde kırışıklıklar oluşabilir. Botoks ile kaş arasındaki bu kırışıklıklarda iyileşme sağlanabilir. İleri seviyeye ulaşmış kırışıklıklarda botoks tedavisi yanında dolgu tedavi seçenekleri de uygulanabilir.


Dudak Botoksu:
Dudak çevresinde, tekrarlayıcı hareketlerin yapılması ya da sigara kullanımına bağlı  olarak diklemesine oluşan kırışıklıklar oluşabilmektedir. Bu kırışıklıkların iyileştirmesinde düşük doz Botoks kullanılabilir. Daha iyi sonuç alınması için botoks tedavisi yanında dolgu uygulamaları da yapılabilmektedir.


Burun Botoksu:
Gülme sonrasında oluşan burun sırt kısmında oluşan kırışıklar ya da gülme sonucu burun ucu düşmesi sorunları için Botoks tedavisi uygulanabilir. Burun bölgesindeki ameliyatsız işlemlerde, botoks tedavisini dolgu uygulamalarıyla kombine ederek tedavi alanlarımızı genişletip başarımızı arttırabiliriz.

Botoks Tedavisi Nasıldır?

Botoks tedavisi, tedavi bölgesine topikal anestezik uygulanmasıyla başlar. Bu, enjeksiyon işleminden kaynaklanan herhangi bir rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olur. Daha sonra, botoks formülü istenen tedavi alanına ve çevresine enjekte edilir. Enjeksiyon işleminin gerçekleştirilmesi 10 dakikadan az sürer. İşlem süresinin kısa olması ve klinik şartlarında uygulanabilmesi sayesinde yoğun yaşam tarzınıza kısa bir ara vererek işlemi uygulatabilirsiniz. İşlem sonrasında uymanız gereken önlemler size anlatılacaktır.

Botoks Tedavimden Sonra Ne Tür Sonuçlar Bekleyebilirim?

Botoks tedavinizden sonra formülün etkili olması birkaç gün sürer. Hastalar, tedaviden sonraki 10-14 gün içinde sonuçları fark edip ve tedavi edilen bölgedeki yüz kırışıklıklarının görünümünde bir azalma fark edeceklerdir. Botoks’un sonuçları yaklaşık 4-6 ay sürer, ancak sonuçların kesin süresi hastadan hastaya değişebilir. Birçok hasta sonuçlarını yıl boyunca korumak için düzenli Botoks tedavileri yaptırmayı tercih eder.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Çetinkaya Randevu Alın
Aşağıdaki formu doldurduğunuzda size uygun tarihte randevu oluşturmak için kliniğimiz tarafından aranacaksınız.
Gönder